השק-צבי באומינגר
ארץ לידה: פולין
עיר לידה: קרקוב
באומינגר השק- צבי.

בנו של אחד ממנהיגי "המזרחי" בקרקוב. בגיל צעיר השתייך ל"השומר הדתי" ובהיותו בן 15 הצטרף לתנועת "השומר הצעיר". השק הצטיין בכושר ארגוני ובעקבות זאת מונה בשנת 1938 לראש הקן של "השומר הצעיר" בקרקוב.
בפרוץ המלחמה בין גרמניה לפולין, בספטמבר 1939 גויס לצבא הפולני ולאחר תבוסת פולין התיישב בעיר סטניסלבוב שנשלטה על ידי הסובייטים.
ביוני 1941 גויס לצבא האדום ובמלחמה נגד הגרמנים נפל בשביים. השק הצליח לברוח מהשבי ובאמצעות ניירות מזוייפים של "ארי" הצליח לחזור לעיר הולדתו ומיד עם הגעתו לקרקוב, בשלהי שנת 1941, אירגן קבוצת צעירים למחתרת האנטינאצית בשם "איסקרא" (ניצוץ). כן הוא יצר קשר עם המפלגה הקומוניסטית הבלתי ליגלית הפולנית והזרוע הצבאית שלה ה"ארמיה לודובה" (צבא העם) ונעזר על ידי אלה בהשגת נשק ובסיוע אחר.
קבוצתו של באומינגר פעלה במקביל ל"החלוץ הלוחם" והתמקדה במלחמה נגד הגרמנים בתוך העיר קרקוב. באוקטובר 1942 הושג הסכם לשיתוף פעולה בין שתי הקבוצות תחת מפקדה משותפת. השק פיקד בפעולת ההתקפה בליל 22 בדצמבר 1942 על "ציגנריה" בה עלה בידיהם של הלוחמים להמית תשעה גרמנים ועוד רבים מהם נפצעו, אך היו גם אבידות בקרב חברי המחתרת.
במרץ 1943 פרצו הגרמנים במפתיע לדירת המסתור שלו ובקרב שהתפתח פגע השק בכמה מהגרמנים, אך לבסוף נפל חלל. לפי גירסה אחת נהרג מכדור גרמני והגירסה האחרת היא שהוא שם קץ לחייו, כדי לא ליפול חי בידי הגרמנים.
עיסוק:
תנועה / ארגון: השומר הצעיר
מחתרת / ארגון:
יחידה: ארגון יהודי לוחם (אי``ל)
דרגה:
תפקיד:
ארץ הלחימה: פולין
אזור הלחימה:
עיר הלחימה: קרקוב
מסגרת הלחימה: מחתרת ופרטיזנים
תאריך מוות: Mar 1 1943
מקום המוות: קרקוב
סיבת המוות: נפל בהתנגשות עם הגרמנים
ביבליוגרפיה
באומינגר השק-צבי.

* באומינגר אריה - לוחמי גיטו קרקוב, הוצאת מנורה 1967.
* פרליס רבקה - תנועות הנוער החלוציות בפולין הכבושה, הוצאת בית לוחמי הגיטאות והקיבוץ המאוחד 1987.
* האנציקלופדיה של השואה, הוצאת יד ושם וספרית הפועלים, 1990, כרך א` ע` 147-148.
 

ארגון הפרטיזנים, לוחמי המחתרות והגטאות רח' המסגר 55 ת.ד 57317, תל אביב 61572, טלפקס 03-5273564

© כל הזכויות שמורות

Powered by Artvision | Truppo Websites