אלכס פייטלסון
ארץ לידה: ליטא
עיר לידה: קובנה

אלכס פייטלסון נולד בקובנה (קאונס), ליטא, ב-15 לאפריל 1923, כ"ט ניסן התרפ"ג, נפטר בגבעתיים, ישראל, בערב שבת, 26 למרץ 2010, י"א ניסן התש"ע.
מאוגוסט 1941 אסיר בגטו קובנה. חבר בארגון אק"א - מחתרת אנטי פשיסטית בגטו קובנה . ב-28 לאוקטובר 1943 אלכס נתפס יחד עם קבוצת חבריו אותם הוביל בדרך להקים בסיס פרטיזנים ביערות אוגוסטאבה אשר בגבול ליטא ובלרוס ליד העיר גרודנו. לאחר חקירות בגסטאפו נשלח ב-18 לנובמבר 1941 לפורט IX ליד קובנה אשר שימש כמחנה השמדה ליהודי ליטא וארצות אירופה נוספות. יחד עם מספר חבריו למחתרת צורף לקבוצת שבויי מלחמה יהודים אשר עסקו במסגרת תוכנית 1005/ב' בחשיפת בורות בהם נקברו יהודים שנרצחו על ידי הנאצים ובשריפת גופותיהם. אלכס, בן 20 שנה בלבד, ארגן בריחת כל 64 אסירים מפורט ב-25 לדצמבר 1943 והוביל חלק מהם לגטו קובנה שם הוסתרו על ידי אנשי המחתרת ולאחר מכן ב-6 לינואר 1944 הוברחו לפרטיזנים ביערות רודניקי. רוב הבורחים האחרים, שבויי המלחמה בעיקר, שרצו להגיע ישירות לפרטיזנים ביערות, נתפסו על ידי הגרמנים ונרצחו.
כפי שכתב היסטוריון, פרופסור ישראל גוטמן בספרו "The Heroism of the Jewish People in World War II": "הבריחה מפורט ה-IX ביוזמתו של גרעין חברי המחתרת הייתה אחת הפעולות האמיצות והבולטות ביותר של לוחמי קובנו".
לאחר הצטרפות של יחידת הפרטיזנים של אלכס לשורות צבא האדום, הוא השתתף בקרבות לשחרור מינסק, בירת בלרוס, והמשיך להלחם בשורות הצבא עד לסיום המלחמה ליד העיר קניגסברג.
לאחר המלחמה סיים לימוד הבגרות ולאחר מכן לימודי תואר שני בכלכלה באוניברסיטת וילנה ועבד בתפקידי ניהול בכירים שונים בקאונס ובווילניוס. במשך תקופה ערוכה פעל למען הנצחת זיכרון קרבנות השואה, הופיע בפני קהלים שונים עם ההרצאות על המאבק נגד הנאצים ועל תולדות הבריחה מפורט ה-IX, פורט המוות.
עלה ארצה ב-1971 עם משפחתו ועד פרישתו לגמלאות עבד כמבקר בבנק הבינלאומי הראשון.

בשנת 1993 יצאה לאור בוילנה, ליטא, ספרו הראשון "אין שטורעם און גרנגל" (בסופה ומאבק) בשפת האידיש המתאר תולדות יהדות ליטא וגטו קובנה בתקופת הכיבוש הנאצי ועל בריחת אסירי הפורט ה-IX. בשנת 1994 יצאה לאור בישראל גרסה מורחבת של הספר בשפה העברית. הספר זה זכה בפרס ספרותי ע"ש יצחק זנדמן אשר הוענק על ידי ארגון חיילים ופרטיזנים – נכי מלחמה בנאצים. כפי שנאמר בנימוקי ועדת הפרס: "בסיכום – הספר "בסופה ומאבק" הוא מסמך מרתק וחשוב בהיסטוריוגרפיה לחקר תולדות הטרגדיה והמאבק של יהדות ליטא בתקופת השואה ועל כך ראוי הוא לפרס ע"ש יצחק זנדמן". עיתונאי אבא גרוסמן כתב לאלכס פייטלסון: "ספר דומה לזה על תולדות השואה עוד לא יצא לי לקרוא, ואני קורא בהרבה שפות. זה לא ספר אלא עבודה מונומנטאלית. יהדות ליטא חייבת לך רבות...עשית ליהדות ליטא מה שסולז'ניצין עשה לעם הרוסי".

בשנת 1996 יצא לאור ספרו הראשון בשפה האנגלית "Heroism and Bravery in Lithuania 1941-1945" . על ספר זה כתב לאלכס פייטלסון סר מרטין גילברט, ההיסטוריון הבריטי הנודע: There is no doubt but you have performed a great service to all historians with your analysis"."
בשנת 1998 יצאו לאור ספריו באנגלית - "The Escape", בליטאית "Pabegimas"- ובגרמנית"Im Judishen Widerstand" - . במבוא לספר בשפה הגרמנית כתב היסטוריון הגרמני ארנו לוסטיגר: "ספרו של אלכס פייטלסון הוא אחד מהחשובים ביותר מאלו אשר יצאו לאור לאחרונה והוא מספר על הגבורה היהודית... ספרו נבדל מאחרים בצירוף המסמכים והעדויות המאשרים ומשלימים את הסיפור האישי שלו. זאת היא סיפורת אישית המושלמת והשלמה במלוא משמעות המילה; הודות למספר רב של צילומים דוקומנטריים זהו גם הסיפור המצולם, דבר שפוגשים אותו לעיתים רחוקות מאוד בלבד".
בשנת 1999 יצא לאור סיפרו בשפה הצרפתית "Courage dans la tourmente en Lituanie 1941-1945". שרת התרבות והחינוך הצרפתית סימון ווייל כתבה במבוא לספר: "אלכס פייטלסון מתאר התרחשויות כמו היסטוריון תוך שהוא מתנתק מרגשנות המיותרת ומהשפעתם של האסירים החיים עדיין אשר בניגוד לרצונם השתתפו בעבודה הנוראית של חיסול העקבות של הפשעים של הנאצים. באותה אובייקטיביות הוא מתאר את הבריחה מפורט ה-IX בלילה מ-25 ל-26 בדצמבר 1943, אותו הוא ארגן והוביל ואשר נמצא בלב ליבו של הספר".
בשנת 2000 יצא לאור ספר ראשון ברוסית ובשנת 2001 ספר נוסף בשפה הרוסית "Непокорившиеся" ("המרדנים"), בן 608 עמודים, בו נכללו מסמכים רבים נוספים אותם אלכס פייטלסון גילה במחקרו רב השנים בארכיונים שונים בליטא, רוסיה, בלרוס, גרמניה, צ'כיה ופולין.
בשנת 2003 יצא לאור ספרו הנוסף בשפה העברית "60 שנה מהגיהינום". בשנת 2006 יצא לאור סיפרו האחרון, שוב בשפה האנגלית The truth and nothing but the truth". "Jewish Resistance in Lithuania. בספר זה הובאו גם מסמכים חדשים נוספים אותם גילה אלכס פייטלסון בארכיונים במדינות השונות ואשר מבהירים עובדות שהיו במחלוקת בשנים אחרונות.
אלכס פייטלסון עלה ארצה מברה"מ ב-26 לאפריל 1971 - ראשון מבין חבריו לפורט התשיעי ופרטזנים אשר עלו בעקבותיו עם פריצת "המסך הברזל" בשנות ה-70 של המאה ה-XX. הוא הלך לעולמו ב-26 למרץ 2010 - אחרון מבין חבריו לבריחה מהפורט המוות - הפורט ה-IX של קובנה.


 

עיסוק: תואר שני בכלכלה, סופר
תנועה / ארגון: אנטי - פשיסטים
מחתרת / ארגון: ארגון אנטי-פאשיסטי, גטו קובנה
יחידה:
דרגה:
תפקיד:
ארץ הלחימה: ביילורוסיה
אזור הלחימה:
עיר הלחימה: מינסק
מסגרת הלחימה: לוחמי גטאות, פרטיזנים
תאריך מוות: 26 למרץ 2010
מקום המוות: ישראל
סיבת המוות:
ביבליוגרפיה

OPEN LIBRARY מהאינטרנט

ויקיפדיה

הספר - 60 שנה מהגיהנום בכתיבתו המצוי בידי

הספר THE TRUTH AND NOTHING BUT THE TRUTH _ JEWISH RESISTANCE IN LITHUANIA בכתיבתו - המצוי בידי

 

ארגון הפרטיזנים, לוחמי המחתרות והגטאות רח' המסגר 55 ת.ד 57317, תל אביב 61572, טלפקס 03-5273564

© כל הזכויות שמורות

Powered by Artvision | Truppo Websites