אברהם קרן-פז (קרפינקס)
ארץ לידה: פולין
עיר לידה: וילנה
מוצאו מבית מסורתי וציוני בוילנה. משחר נעוריו היה חבר פעיל בתנועת בית"ר בעיר מגוריו. למד בבית ספר עברי מרשת "תרבות" ובגימנסיה עברית.
באוגוסט 1940 כשליטא הסתפחה לברית המועצות אירגן תאי מחתרת של תנועת בית"ר שבמשך הזמן השתלבו במחתרת הציונית הכללית תע"ל - תנועה עברית לאומית.
ביוני 1941, לאחר שוילנה נכבשה על ידי הגרמנים נכלא בגיטו המקומי. באחת הפעמים שנחטף לעבודה בכפייה נצטווה על ידי המשגיח הגרמני להכות יהודי אחר, זו היתה חלק מההתעללות של הנאצים ביהודים, אברהם סירב ולא עשה זאת, למרות המכות הרצחניות שקיבל מידי הגרמני על אי ציות לפקודתו.
בהיותו בגיטו הצטרף למחתרת היהודית האנטינאצית פ.פ.או.
בספטמבר 1943 יצא מהגיטו בחברת קבוצה מזויינת לעבר הבסיסים הפרטיזניים ביערות נארוץ. שם הצטרף לחטיבה הפרטיזנית של מארקוב וסופח ל"ספצגרופה" (יחידה ללחימה מיוחדת) של צנחנים סובייטים. אברהם השתתף בפעולות חבלה, במשימות מודיעיניות שהוטלו על קבוצתו לבצע על ידי מטה הפרטיזנים במוסקבה, ולא פעם בא להתנגשות מזויינת עם האויב הנאצי, פנים אל פנים.
ביולי 1944 לאחר שהאיזור שוחרר על ידי הצבא הסובייטי אברהם שב לוילנה וחזר לפעול במחתרת הציונית, והפעם במטרה לצאת בהקדם לעבר חופי ארץ ישראל. אברהם עזב את וילנה יחד עם אחותו רבקה לפולין, משם עבר להונגריה ולאיטליה. באיטליה היה פעיל בתנועתו ונתמנה למזכיר קיבוץ ההכשרה "המורד".
בדצמבר 1945 עזב את איטליה בראש קבוצתו והפליג ארצה באניית המעפילים "אנצו סרני". האנייה נתגלתה על ידי האנגלים והמעפילים נכלאו במחנה עתלית. לאחר ששוחרר מהמחנה בעתלית הצטרף לאצ"ל. הוא נאסר על ידי האנגלים, הוגלה לקניה ושב ארצה עם גולי קניה המשוחררים ביולי 1948.
בארץ היה מנהל בית ספר, פעיל בתנועה הציונית לאומית, חבר במועצה העירונית של גבעתיים ופעיל במוסדות העוסקים בארץ בהנצחת תקופת השואה. אברהם הינו חבר ההנהלה ומזכירות ארגון הפרטיזנים בישראל.


עיסוק: תלמיד
תנועה / ארגון: בית``ר
מחתרת / ארגון:
יחידה: פ.פ.או. (ארגון פרטיזני מאוחד)
דרגה:
תפקיד:
ארץ הלחימה: ביילורוסיה
אזור הלחימה: יערות נארוץ`
עיר הלחימה:
מסגרת הלחימה: מחתרת ופרטיזנים
תאריך מוות:
מקום המוות:
סיבת המוות:
ביבליוגרפיה
קרן-פז אברהם

* קלכהיים משה - בקומה זקופה, הוצאת ארגון הפרטיזנים בישראל, 1991. במפתח השמות.

ארגון הפרטיזנים, לוחמי המחתרות והגטאות רח' המסגר 55 ת.ד 57317, תל אביב 61572, טלפקס 03-5273564

© כל הזכויות שמורות

Powered by Artvision | Truppo Websites