שרה זרצ'נסקאיה אברמובנה
לידה; ברנוביצ'סקאיה
לאוניד זרצקי נאומוביץ'
בוברויסק; ברסטסקאיה
מורדוך (מיכייל) מובשביץ' (מתבייביץ')
נולד במגדוד מס' 210 הגיע ממוגילבסקאיה נלחם בבריגדה אוסיפוביצ'סקאיה ו.ו.ג. בגדוד מס' 212
Zalmann Fajnsztat Zygmunt
semyon Leykind
סמיון לייקינד בן גריגורי נולד ב 1925 , פרטיזן שלחם בגרמנים. לחם בגדוד ע"ש ואסילי צ'אפייב באיזור ברנוביץ' , פולין . נפצע בזמן המלחמה ואיבד את רגלו . הפך להיות גיבור ונכה מלחמה .
Stefan Shmuel שמואל סטפן Melchior מלכיור Samek סאמק
איסק אאוכמן
אתיה אאוסקר אסרובנה
הגיע מסטולבצי נלחם באזור ברנוביצ'סקאיה בבריגדה בגדוד מס' 6
אטיה אסרובנה אאוסקר
איסאק (יצחק) אאמן
ויקטור - אהרון אבאדאללאס
שלום אבאדאללאס
דמיטרי אבדורמן
מריה פבלובנה אבדנשטאט
מריה אבדנשטט פבלובנה
נלחם באזור פולסקאיה בבריגדה מס' 123 בגדוד פבלובסקוגו
ישראל אבדרגאוז
אלכסנדר אבוגוב אלק
נולד באודסה (Odessa). גדל בקריבורוג (Krivorog). לאחר סיום שרותו בצבא למד בבית ספר גבוה לחנוך גופני ועבד כמדריך לסיף . בפרוץ המלחמה, ביוני 1941, גויס לצבא האדום ושירת בו בדרגת סגן משנה. נפל בשבי הגרמנים, ברח מהשבי ליערות ושם נפגש עם קבוצת חיילים מהצבא האדום, שגם הם ברחו משביים, וביחד הם יסדו קבוצה פרטיזנית ללחימה בגרמנים. בהיות הקבוצה ביערות פינסק (Pinsk) פגש יהודים שנמלטו מגטאות סרניק (Sarnik) ודומברוביץ (Dombrovitsa). אבוגוב עזב את יחידתו והקים עם מספר חברים יחידה פרטיזנית יהודית. כשיחידה זו נפגשה עם חטיבת הפרטיזנים שבפיקודו של הגנרל באגמה הם הצטרפו אליה. אלק מונה למפקד יחידת הסיור של החטיבה ובתפקיד זה שירת עד לחודש פברואר 1944 ולקח חלק בקרב על שחרורה של רובנה (Rovno), שם גם נפגש עם הצבא הסובייטי. אלק עוטר על ידי ממשלת ברית המועצות במספר אותות הצטיינות על שירותו במלחמה נגד הפולש הגרמני. בשנת 1949 עלה ארצה יחד עם כל בני משפחתו.
אברהם אבודזינסקי
חבר פעיל במחתרת בית"ר בגטו וילנה (Vilnius) הוגלה למחנה באסטוניה, ניצל, עלה ארצה.
סוניה אבודזינסקי
בוגרת גימנסיה. בעת הכיבוש הגרמני נכלאה בגטו וילנה (Vilnius) חברה פעילה במחתרת האנטינאצית נרצחה בעת חיסול הגטו.
קרל אבולין
ז`וזה אבולקר
מוצאו ממשפחה יהודית מבוססת ומכובדת. אביו היה רופא פרופסור, ומנהיג רוחני בקהילה היהודית באלג`יר (ALGERIA). אם כי בעת מלחמת העולם השנייה אלג`יר לא נכבשה על ידי הגרמנים שרר בה משטר צרפתי אנטישמי. בנסיבות אלה קמה מחתרת לשחרור אלג`יר.
ז`וזה פקד על מבצע "לפיד", הוא פעולת המרד של המחתרת האלג`ירית שהתבצעה ב- 7 וב- 8 בנובמבר 1942. על ידי השתלטות אנשי המחתרת על העיר אלג`יר התאפשרה נחיתת כוחות הברית בחוף אלג`יר וכיבושה ללא קרב.
אברהם אביאל (ליפקונסקי) אברהמ`לה
אביאל (ליפקונסקי) אברהם.

יליד כפר יהודי חקלאי (רוגאלישוק - DOWGALISZKI) ,בבילורוסיה. כשהגרמנים כבשו את האיזור נכלא בגיטו ראדון (RADUN). ב-10 במאי 1942 , ביום חיסול יהודי הגיטו בראדון, הובל עם כל היהודים לבורות המוות. הצליח, יחד עם אחיו פנחס, להמלט מידי הרוצחים אל היערות שבסביבה, ושם הם הצטרפו, שניהם, לפרטיזנים.
אביאל פעל כפרטיזן, במשך 26 חדשים, בגדוד על שם "קוטובסקי" (KUTOVSKI) והשתתף בפעולות קרביות נגד הגרמנים ועוזריהם המקומיים.
בטרם תום המלחמה, עזב את ברית המועצות והחל את דרכו, בדרך העפלה, לארץ ישראל. נתפס ונכלא במחנות בקפריסן, שם שהה עד לעלייתו ארצה, בדצמבר 1946.
העיד מטעם התביעה במשפטו של אדולף אייכמן.
כתב ופרסם שני ספרים:
1) "כ פ ר ו ש מ ו ד ו ג א ל י ש ו ק",
2) "החופש והבדידות".

אנריקו אביגדור
נתפס ונרצח במחנה ריכוז.
אפרים אביגו
ברח מהגטו ליערות והצטרף ללחימה הפרטיזנית נגד הגרמנים.
דורה אבידוב (גולדרייך, רייכמן)
אבידוב (גולדריייך-רייכמן) דורה. בוגרת תיכון, פעילה באגוד המקצועי של פועלי המחט. בפרוץ המלחמה בין פולין לגרמניה, בשנת 1939,ברחה עם בעלה לשטח הכיבוש הסובייטי. בפרוץ המלחמה בין גרמניה וברית המועצות, ביוני 1941 התארגנו, ביחד עם יהודים נוספים, למלחמה נגד הגרמנים. כעבור כשנה הצטרפו דורה ובעלה יצחק לקבוצת פרטיזנים סובייטית "דיאדיא פטיה" ובינואר 1944 השתתפה בשחרור העיר סרני (SARNY). עם שחרורה של העיר לובלין (LUBLIN) עברו בני הזוג רייכמן לשם והתמסרו לפעולה בארגון "הבריחה". בה בעת נטלו חלק בייסוד קבוצת "נקם". עלתה ארצה, יחד עם בעלה יצחק .
יצחק אבידוב (רייכמן) פאשה
בנערותו היה חבר בנוער הקומוניסטי הפולני ופעיל באיגוד המקצועי של עובדי הטקסטיל בעיר לודז` (LODZ). בשנת 1939 השתתף בהגנה על ורשה (WARSZAWA). לאחר נפילת העיר יצא עם חברתו לחיים, דורה, לאיזור הכיבוש הסובייטי. בפרוץ המלחמה בין גרמניה לברית המועצות, ביוני 1941, אירגן ביחד עם האחים גרושקה ומישקה אדלשטיין, קבוצת צעירים ליציאה ליער לשם מלחמה בגרמנים. לקראת היציאה גנבו אחדים מהחברים, שהועסקו בעבודות כפייה על ידי הגרמנים, חלקי רובים, מהם הרכיבו כלי יריה מאולתרים. ביולי 1942, כשהגרמנים החלו לרכז את היהודים לקראת חיסול הקהילה המקומית, יצאה הקבוצה שמנתה 21 איש ואישה, אל היער. לאחר התבססותם ביער החלו חברי הקבוצה בפעולות חבלה ואיסוף נשק. נקשר קשר עם קומוניסטים אוקראינים, שהושארו מאחור על ידי הצבא האדום הנסוג במגמה לארגן התתנגדות מקומית. בתווכם נוצר קשר עם קבוצת חיילים נוספת ששוגרה על ידי מרכז הפרטיזנים במוסקווה (MOSKVA) והוצנחה מעבר לקווים. במפגש שתי הקבוצות התקבלה החלטה להקים יחידה משותפת, וכך נוסדה יחידת הפרטיזנים תחת פיקודו של המאיור קרטוכין (KARTUCHIN) במסגרת החטיבה של "דיאדיא פטיה" (DIADIA PETIA). באחת הפעולות נפצע בזרועו, אך חזר לפעילות קרבית כעבור תקופה קצרה. בינואר 1944, עם שחרורה של העיר סרני (SARNY) מידי הגרמנים, שוחררו בני הזוג רייכמן מהיחידה ועברו להתגורר בסרני, שם גוייס פאשה לעבודה בלשכת הגיוס. במקביל עסק ב"בריחה" - אירגון ניצולים יהודיים ליציאה לעבר ארץ ישראל. בספטמבר אותה שנה נפגש בלובלין(LUBLIN) עם אבא קובנר. ביחד עם קובנר, אליעזר לידובסקי, בצלאל מיכאלי וד"ר פלדשו יסד את קבוצת "נקם". הוקם מטה שהנ"ל היו חבריו ושבראשו עמד קובנר, ופאשה שימש כסגנו. מספטמבר 1945, כשקובנר נסע בשליחות הארגון לארץ ישראל, פאשה שימש מפקד הארגון בפועל. ביוני 1946 עלה ארצה.
ירדנה אבידור


עסקה בהשגת תעודות אריות שונות, בעיקר באמצעות המשרדים לרישום אוכלוסין.
הופיעה במשרד, חיפשה שם פיקטיבי ורשמה שמות של תושבים אריים קיימים. אחר כך הופיע מישהו אחר (לרוב בחורה) מחברי התנועה וביקש העתק של תעודה אותנטית על שם אדם שרשום בספרים.

ברחה לרומניה והגיעה לארץ.

ליזה יעקב-לבנה אבילביץ
ליזה אבילביץ' יקובלבנה
הגיע מדיאטלובו נלחם באזור ברנוביצ'סקאיה בבריגדה "פובדה" בגדוד ע"ש מולוטובה
לולק אבילביץ`
חבר ב"השומר הצעיר" ומדריך בתנועתו. למד בבית ספר "תרבות" ואח"כ בגימנסיה כללית. בפרוץ המלחמה בין גרמניה לפולין (ספטמבר 1939) היה בשרות סדיר בצבא הפולני ונטל חלק בקרבות. נפל בשבי הגרמנים, שוחרר וחזר לעיר מולדתו כשזו נשלטה על ידי הסובייטים. בתקופה זו היה חבר במחתרת הציונית ועסק בהברחת חברי התנועה דרך הגבול לליטא. כשהגרמנים כבשו את ניסבייז` נכלא בגיטו והצטרף למחתרת האנטינאצית. ניספה באקצייה שנערכה ב- 30 באוקטובר 1941.
ליפה אבינוביצקי מיכיילוביץ'
הגיע מק. קשירסקי נלחם באזור פינסקאיה בבריגדה ע"ש מולוטוב בגדוד ע"ש פוטלחה
ליפא מיכאלוביץ אבינוביצקי
רודי אבינון
(צוקר) צבי אבירם הירש-גרישה
באוגוסט 1941 הועבר לגטו רדון, שם שהה כעשרה חודשים.
ב-10.5.1942 חוסל הגטו הוריו ואחותו נרצחו.
צבי ברח ליערות והצטרף לקבוצת פרטיזנים יהודים, בשנת 1943.
ביולי 1944, עם החשרור ע"י הצבע האדום, חזר צבי העירה, בתקווה למצוא בני משפחה. התברר לו שנותר יחיד ולבד. הוא נסע ללובלין, פולין, והצטרף לבית היתומים.
עלה ארצה בשנת 1946 ונשלח לקיבוץ גבעת חיים.
ב-1950 התגייס לצה"ל והשתתף ברוב מלחמות ישראל.

צבי אבירם
כשהגרמנים כבשו את כפר הולדתו גורש יחד עם בני משפחתו לגטו ראדין (Radun). ברח יחד עם שניים מדודיו ליער והצטרף לפרטיזנים. על אף גילו הצעיר השתלב ביחידה פרטיזנית, ואף לקח חלק בפעולות קרביות. עלה ארצה בשנת 1946.
צדוק אביתר (בליימן)
בנו של רב. למד ב"חדר" ובישיבה ולאחר מכן בגימנסיה הריאלית בעיר קובנה (KAUNAS). לאחר שסיים את שרותו בצבא הליטאי למד באוניברסיטה הקובנאית בפקולטה הטכנית. עם כיבוש קובנה על ידי הגרמנים נכלא בגיטו והצטרף למחתרת האנטינאצית. היה חבר בארגון ברית ציון (א. ב. צ.) והדריך את היוצאים ליער בהפעלת נשק. ברח מהגיטו והצטרף לפרטיזנים ביערות קיידאן (KEDAINIAI), שם לחם בפיקודו של איבן פטרוביץ`. לאחר השחרור היה פעיל ב"בריחה". עלה ארצה, השלים את לימודיו בטכניון ועבד כמהנדס חשמל בחברת החשמל הישראלית.
חיים אבל
יליד פולין. היגר לבלגיה. בעת הכיבוש הגרמני היה חבר המחתרת האנטינאצית היהודית בעיר בריסל (Brussels). שימש כסגן מפקד של היחידה. נלכד והובל למחנה ריכוז שם ניספה.
נתן מאירוביץ אבלביץ
נתן אבלביץ' מיירוביץ'
הגיע מזלווה נלחם באזור בלוסטוקסקאיה בבריגדה ע"ש א. נבסקוגו בגדוד
פסח אבלביץ`
היה חבר באירגון היהודי הלוחם בגיטו ביאליסטוק והשתתף במרד הגיטו. ניסה לפרוץ מהבונקר שברחוב כמיילנה 7, כדי להמלט ליער אך נפגע מכדורי האויב ונפל חלל.
נחום אבלביץ` ריז
אבלביץ` נחום (ריז).

גדל במשפחה דלת אמצעים בביאליסטוק ובגלל היותו חסון-גוף כונה בשם "ריז" - ענק.
לאחר כיבוש ביאליסטוק על ידי הגרמנים נכלא בגיטו עם כל היהודים, ושם הצטרף לקבוצת המחתרת של יהודית נובוגרודצקי (יודיטה). במאי 1943 ניסה להוציא קבוצת צעירים מהגיטו ולהובילם ליער,אך ללא הצלחה. בפריצה למחסן נשק גרמני עלה בידו לקחת משם מקלע וכמות רובים וביום המרד הפעיל בעצמו את המקלע נגד הגרמנים.
ב-16 באוגוסט 1943, ביום האקציה, פעל יחד עם בנו פסח נגד הגרמנים והם הרגו קצין גרמני אחד ופצעו מספר חיילים.
אבילביץ` נחלץ מהכיתור הגרמני ומצא מסתור בבונקר הלוחמים ברחוב מילנה 7, אך בנסיון לפרוץ אל מחוץ לגיטו מצא את מותו על יד הגדר. לאחר שנפגע הצליח עוד למסור את אקדחו לחברו שימשיך בלחימה.
אברהם אבלמן אברשה
ממקימי המחתרת האנטינאצית בגיטו אוסטראה (OSTROG). ניספה בעת אקציה, אולם כמה מחברי המחתרת שאירגן הצליחו להמלט מהגיטו, הגיעו ליער ונטלו חלק במלחמת הפרטיזנים נגד הגרמנים ומשתפי הפעולה האוקראינים.
אליעזר, ד"ר אבן
חבר תנועת הנוער הציוני החל משנת 1933. כבר בשנת 1938 עסק בהשגת תעודות עבור יהודים מסלובקיה וקרוביהם, שמצאו מקלט בערים שונות בהונגריה. סייע, יחד עם אביו, לשתי משפחות יהודיות, שהצליחו לברוח ממחנה הריכוז דכאו והגיעו להונגריה.

ב-1943 השתתף בארגון המחנה בבלטונבוגלר לקראת הכנת צעירי הנוער הציוני (בהדרכת חברי תנועתו מפולים שהסתננו להונגריה) להתנגדות ולהצלה. ב-1.4.1944 גויס לפלוגה לעבודת כפייה. בעזרת חבריו, סייע לקבוצת סרבים לברוח ממעצר. באוגוסט 1944 ברח לקומרום ומשם הגיע לבודפשט, מצויד בתעודות מזויפות לו ולעשרה מחבריו. במשך שלושה חודשים עסק בהספקת מזון לגטו ול"הבתים המוגנים" בעיר.
מורה, מרצה וחוקר במכון למחקרים חינוכיים "הדסה" בירושלים. היה בשליחות ציונית בהונגריה בשנת 1988.
בעד הצלחתו בהפצת השפה העברית, זכה להצטיינות מיוחדת.
חבר עמית בוועד הפועל של ההסתדרות הציונית העולמית.

אליעזר (לסלו) אבן (קובש) אלי
עסק בהכנת תעודות מזויפות לפליטים שהגיעו להונגריה מסלובקיה ובאספקת מזון לבתי ילדים יהודים. גוייס לפלוגות - העבודה של הצבא ההונגרי ברח משם, ושב לבודפשט (Budapest) ולפעילות במחתרת. עלה ארצה.
יוסף אבני (שטיינפלד) רומק
אבני (שטיינפלד) יוסף חבר ב"הנוער הציוני" ובמחתרת הכללית בגיטו סוסנוביץ. נתפס ונשלח למחנה עבודה בגרמניה. ברח משם וחזר לגיטו בסוסנוביץ. בעת חיסול הגיטו הצטרף לקבוצת חברים שהתחמקו מהגיטו צוייד בתעודה של נוצרי ועבר לאוסטריה. מאוסטריה הגיע להונגריה ושם היה עד לשחרור. עלה ארצה בשנת 1945.
ס. אבנשטיין
חבר בהנהגת תנועת המרי שהתארגנה בגטו בוצ`אץ` (Buchach). יצא ליער ונלחם נגד הגרמנים.
גלינה אברמובנה אבסיצ'שר
גלינה אבסישצ'ר אברמובנה
הגיע מסננסקי ראיון נלחם באזור מוגילבסקאיה בבריגדה "צ'קיסט" בגדוד קבוצה טקטית
פניה אבסקרובה
יוסף אבצין איליצ'
ברח מהשבי נלחם באזור בלוסטוקסקאיה בבריגדה בגדוד "בויבוי"
יוסף איליאיץ אבצין
אברהם אבראמובסקי
בן למשפחת רוקחים אמידה. בוגר הפקולטה לרפואה באוניברסיטת וילנה. ספורטאי מעולה ופעיל ב"מכבי" עם כניסת הסובייטים לברנוביץ (1939), מונה למנהל המחלקה הכירורגית בבית החולים של פועלי הרכבת.
בימים הראשונים לכיבוש הגרמני (יוני 1941) נמסר לידו ניהול המחלקה הכירורגית של בית החולים העירוני. לאחר מכן ניהל מחלקה דומה בבית המחולים היהודי בגיטו.
נמנה עם מיסדי המחתרת בגיטו ברנוביץ`. יחד עם רופאים יהודים אחרים הוציא לחברי המחתרת תעודות מחלה וזה אפשר להם להתפנות לאימונים ולפעולות רכש. אימוני המחתרת התקיימו במנהרה סודית שמתחת למחלקה הכירורגית שהיתה בהנהלתו.
בדצמבר 1942, הגיע הפרטיזן משה טופף לגיטו כדי להוציא את אבראמובסקי ליער בשעת נסיון היציאה מהגיטו, בהיותם קרובים לגדר, הרגישו ב- 3 שוטרים ביילורוסים שעקבו אחריהם. במאבק שהתפתח הצליח טופף לחסל שניים מהתוקפים. הוא עצמו נפצע בידו אך הצליח להמלט לעבר היער. אבראמובסקי חזר לגיטו. אחרי הטבח השלישי בגיטו, בדצמבר 1942, נמלט ליער נתקל במשמר פרטיזני מהפלוגה האנטישמית שכונו "ז`ורקינצים", אבראמובסקי שלא חשד מאומה הזדהה בפניהם והם הרגוהו.
הרמן אברהם
יעקב אברוטין מירונוביץ'
הגיע מכפר דוברוביצ'י נלחם באזור מינסקאיה בבריגדה מינסקאיה ה-3 בגדוד ע"ש לאזו
יעקב מיירונוביץ אברוטין
אברום אברוך בורוכוביץ'
הגיע מולינסקאיה אובלסט נלחם באזור ברסטסקאיה בבריגדה מטה סיקורסקוגו בגדוד
אברום ברוכוביץ אברוך
ברקו אברוך
אייזיק אברוך
פייגה אברוך
בעת הכיבוש הגרמני נכלאה בגטו המקומי. בקיץ של שנת 1942 ברחה מהגטו ליערות והצטרפה ללחימה הפרטיזנית נגד הגרמנים ומשתפי הפעולה עימם. מילאה תפקיד של חובשת קרבית. צויינה לשבח מספר פעמים על פועלה הקרבית. בחודש מרץ 1944 מיד לאחר שחרור האיזור מידי הגרמנים נסעה ברכבת עם חברתה לנשק חסיה בליישטיין, למטה האוגדה הפרטיזנית שלה בעיר רובנו (Rovno) כדי לקבל את תעודת הפרטיזן שלה. מטוסים גרמניים התקיפו את הרכבת, פצצה פגעה בקרון שבו ישבו שתי הלוחמות פייגה וחסיה מצאו שם את מותן.
וובה אברוך
סמן אברוקין נאומוביץ'
הגיע ממינסק נלחם באזור מוגילבסקאיה בבריגדה חטיבת פרטיזנים מס' 208 בגדוד מס'3
סימיון נעומוביץ אברוקין
דניאל אברוקין
מונה לעורך העתון "פרבדה של הפרטיזנים" שהוציא לאור והפיץ מטה האוגדה סבורוב (SABUROV).
מריה אברוקינה נאומובנה
הגיע ממינסק נלחם באזור מוגילבסקאיה בבריגדה חטיבת פרטיזנים מס' 277 בגדוד
מריה נעומובנה אברוקינה
מאשה אבריאנט
ילידת ואהלין , נמלטה מהגטו ליערות סווריצביץ והיתה פארטיזנית ביחידתו של מיסיורה. נרצחה ביער על-ידי אנשי ולאסוב ששיתפו פעולה עם הנאצים.
פייגל אברך
איסאק אברם יקובלביץ'
נולד בסלונים הגיע מברסטסקאיה נלחם בבריגדה מטה סיקורסקוגו בגדוד
גנדי אברמוב מיכיילוביץ'
הגיע מאולה נלחם באזור ויטבסקאיה בבריגדה ע"ש צ'פאייבה בגדוד גדודים
מציג תוצאות 1 - 70 מתוך 16046
<<לדף הקודם1 2 3 4 5 6 7 8 9 10לדף הבא>>

ארגון הפרטיזנים, לוחמי המחתרות והגטאות רח' המסגר 55 ת.ד 57317, תל אביב 61572, טלפקס 03-5273564

© כל הזכויות שמורות

Powered by Artvision | Truppo Websites