זאב וורבה-רווה וובא
בפרוץ המלחמה, 22 ביוני 1941, נמצא בעיירה מאנייביץ`. (MANIEWICZE). היה בין מארגני קבוצת צעירים שהשיגה אקדח ואיתו יצאה בתחילת ספטמבר 1942 ליערות קוחוב, צפונית למאנייביץ`. הו,יחד עם עוד צעירים יהודים מהכפרים שמסביב היה מהראשונים ביער. כמפקד הקבוצה נקבע אוקראיני מקומי שכינויו היה "קרוק". תוך לחימה זעירה השיגה הקבוצה נשק ואז הרחיבה את פעילותה ותקפה מתחמים גרמניים באיזור. קבוצה יהודית זו - בעזרת מהנדס רוסי - הצליחה לייצר ביער מוקשים, בהם מיקשו ופוצצו עשרות רכבות גרמניות שזרמו לחזית הרוסית. זאב וורבה השתתף בפיצוץ שש רכבות צבאיות, שמונה משאיות עם חיילים גרמנים, שלושה גשרים ונטל חלק בקרבות רבים (האישור על כך של המטה הרוסי אצלו). עלה ארצה, יצא לקורס קצינים, הגיע לדרגת סגן אלוף. השלים לימודיו לתואר שני בהנדסה. היה בעל תפקיד בכיר בתעשייה האווירית לישראל. עוטר ב: 1. "אורדן מלחמת המולדת", דרגה ראשונה. 2. "מדליית פרטיזן".
זאב (וורבה) רווה


כשהגרמנים כבשו את מאנייביץ, יצא ליערות הסביבה והצטרף לפרטיזנים יהודים.
כשבידו אקדח אחד, תקף, יחד עם הקבוצה,שוטרים אוקראינים ותפס את נשקם.לאחר מכן הקבוצה הצטרפה לבריגדה של הפולקובניק (אלוף משנה) הרוסי אנטון ברינסקי.השתתף בפיצוץ רכבות גרמניות.

קיבל אות הצטיינות גבוהה מהמטה הפרטיזני הסובייטי.ארגון הפרטיזנים, לוחמי המחתרות והגטאות רח' המסגר 55 ת.ד 57317, תל אביב 61572, טלפקס 03-5273564

© כל הזכויות שמורות

Powered by Artvision | Truppo Websites